atrrib_one_cikarilmis_resim
atrrib_one_cikarilmis_resim

Hemen hemen hiçbir antivirüs programının çözüm bulamadığı klasör ve dosya gizleme virüsü Windows’un kendi içinden komut satırından attrib komutunu yazarak gizli olan dosyaları tekrar görünür hale getirebiliyorsunuz. Genelde flash disklerde bulunan bu virüs 2,5 ve 3,5 inçlik hdd’lerde çalışmamaktadır. Sadece flash disklerde aktif olarak gözükmektedir. Şimdi sizlere resimli anlatım olarak bu sorundan nasıl kurtuluruz onu anlatacağım.

Flash diski bilgisayarımızın USB portuna takıyoruz ve sonra bilgisayarımı açıp takmış olduğumuz USB flash bellek hangi sürücü harfini almış ona bakıyoruz. Benim ki (G:) harfini almış

suruculer_1
suruculer_1

Sonra bilgisayarımızdan

Windows 7 lerde Sırası İle Başlat => Çalıştır => CMD yazıp enter basıyoruz.

Windows 8 lerde Sırası İle Windows pencere tuşuna basıp arama kısmından CMD yazıp enter’a basıyoruz.

calistir
calistir

Daha sonra gelen siyah ekrana USB belleğin olduğu sürücü harfini yazıp iki nokta yazıyoruz enter’a basıyoruz Siyah ekran resimdeki gibi sizin verdiğiniz harfte olması gerekmektedir.

cmd_1
cmd_1

Şimdi komut satırında sıra attib komutunu yazmaya geldi. Şimdi g: sürücüne düştükten sonra

attrib -h -s /d /s *.* yazıp enter basıyorsunuz. USB belleğin içindeki dosya boyutuna göre işlem uzun sürebilir.

cmd_2
cmd_2

İşlem bittiğinde Komut satiri gene G: (Vermiş olduğunuz sürücü harfi) düştüğünde işlem başarılı şekilde tamamlanmış demektir.

cmd_3
cmd_3

Şimdi Bilgisayarım açıp USB belleği açıyoruz. Biraz önce içi dolu olduğu halde boş gözüken flash bellekte birkaç dosya oluşmuş. Sizin dosyalarınız isim yazmayan klasörün içerisinde sakın ha sakın o dosyayı silmeyiniz. Dosyanın içine girdiğiniz de göreceksiniz.

İsimsiz boş klasör dışında olanlar USB diskinize bulaşmış vurislerdir. Onları SHİFT+DELETE tuşlarına aynı anda basarak sonsuza dek silebilirsiniz.

suruculer_2
suruculer_2
dosyalar_1
dosyalar_1